خانه / پروژه های بروز شده / کتابخانه راه انداز ماژول NRF24L01

کتابخانه راه انداز ماژول NRF24L01

مغز متفکر ماژول NRF24L01 واحد Single Chip 2.4GHz Transceiver به نام تجاری +NRF24L01 می باشد بی شک این چیپ یکی از شاهکارهای شرکت Nordic Semiconductor می باشد. چیپ معظم +NRF24L01 نمونه تصحیح شده با امکانات بیشتر و دیتا ریت بالاتر چیپ NRF2401 است که توسط شرکت NORDIC در اوایل سال ۲۰۰۸ معرفی شد. ماژول NRF24L01، در واقع یک ماژول بسیار عالی برای ارسال و دریافت اطلاعات بدون خطا است چیزی که در ماژول های HMTR یا حتی در RFMXX ها یا به کلی وجود نداشت یا این که مشکلات خاص خود را داشت.

مدولاسیون پیشرفته ارتباطی ماژول NRF24L01 به صورت GFSK است و همان مدولاسیونی است که در تکنولوژی BLUETOOTH استفاده شده و به صورت انحصاری در دست شرکتهای بزرگ و پیشرویی مانند: BLUETOOTH و NORDIC SEMICONDUCTOR و TEXAS INSTRUMENT می باشد. فرکانس ارتباطی این چیپ ۲٫۴ گیگا هرتز است! که این خاصیت ویژگی های زیادی را برای ما به ارمغان می آورد! از جمله کوچک شدن سایز آنتن که حتی میتوان از خود PCB به صورت یک آنتن استفاده کرد و مورد دیگر هم به دلیل فرکانس بالا بسیار راحت تر از دیوار یا اجسام دیگر عبور می کند و باعث می شود که برد بیشتری هم به ما بدهد. با مقایسه فرکانس RFM12 یا HMTR را با این چیپ می بینید که فرکانس ماژول NRF24L01، حداقل چند برابر آن ها است. این چیپ به صورت دو طرفه کار می کند و در کل فقط به ۲ عدد از این چیپ ها برای ارتباط لازم دارید .

دیتا ریت ماژول NRF24L01 حداکثر ۲ مگا بیت بر ثانیه است که می توان از آن برای انتقال اطلاعات سنگینی مشابه صوت و یا حتی ویدئو استفاده کرد! پکیج این چیپ QFN20 می باشد که شاید کمی بترسید! در اصل اگه یکم مهارت به خرج بدهید می توانید به راحتی از این چیپ در پروژه خودتان استفاده کنید ولی برای کسانی که وقت ندارند یا حوصله سر و کله زدن با آن را ندارند یا اینکه تجهیزات کافی در اختیارشان نیست، اصلا توصیه همچین کاری را نمی کنیم .

چیپ +NRF24L01 دارای یک موتور بلادرنگ (تکنولوژی پیشرفته SHOCKBURST) که اساساً طراحی شده برای موقعیت هایی می باشد که نیاز به مصرف توان بسیار پایین است. ماژول NRF24L01 در رده فرکانسی جهانی ISM که در محدوده فرکانسی ۲٫۴۰۰ گیگاهرتز تا ۲٫۴۸۳۵ گیگا هرتزی بوده که در کل برای راه اندازی فقط به یک میکروکنترلر و تعداد کمی قطعات دیگر نیاز دارید که شامل چند خازن و سلف است. پروتکل ارتباطی این چیپ SPI است که می توان با این پروتکل بر تمامی خواص نرم افزاری و سخت افزاری داخلی چیپ مدیریت داشت و آن را کنترل کرد. مدولاسیون ماژول NRF24L01 بصورت GFSK است که به نحوی طراحی شده که هر چیپ مشابه یک کانال فرکانس خاص را برای خود دارد و از این رو می توان گفت درصد خطا و اختلال چیپ ها با یکدیگر (یا چیپ هایی به غیر از +NRFL24L01) به صفر می رسد. دیتا ریت چیپ در ۲ مگا بیت بر ثانیه پیکربندی شده و دو مد متفاوت مصرف پایین نیز دارد که آن را کم مصرف تر هم می کند.

به جرات می توانیم بگوییم ماژول NRF24L01 که در رنج فرکانسی ۲٫۴ گیگاهرتز کار می کند واقعا جزء ماژول های بسیار ایده آل نسبت به نمونه های مشابه می باشد بطوریکه علاوه بر عملکرد بی نقص آن، در بخش تنظیمات داخلی نیز امکاناتی فراتر از تصور را در اختیار کاربر قرار می دهد! به طور مثال به مدد برخی پیکربندی های داخلی در ماژول NRF24L01، کلیه پیش بینی ها لازم به منظور صحت داده دریافتی صورت گرفته است و هر ماژول گیرنده بعد از دریافت دیتا تایید دریافت دیتا را به ماژول فرستنده ارسال می کند و ماژول NRF24L01 فرستنده بعد از دریافت بیت تایید ارسال دیتا را ادامه می دهد در غیر اینصورت عملیات ارسال را متوقف می کند و پس از پایدار شدن وضعیت ارسال داده را از سر میگیرد. اگر کمی توجه کنید این شیوه ارسال و دریافت داده همان روش Resume در دانلود منیجرها می باشد !! یعنی شما می توانید ارسال دیتا را بدون اینکه برنامه ای برای آن بنویسید در هر مرحله ای متوقف و سپس ادامه دیتا را ارسال کنید و کلیه این عملیات را مستقیما الگوریتم های سخت افزاری پیاده شده در داخل این چیپ انجام می دهند.

چیپ +NRF24L01 در قالب دو ماژول ارایه می گردد که مدل اول دارای آنتن میکرواستریپ بوده و برد حدود ۱۰۰ متری دارد ولی مدل دوم مجهز به تقویت کننده توان PA و تقویت کننده LNA و آنتن خارجی است که در فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز عمل می کند. تقویت آنتن در مدل دوم باعث افزایش برد به بیش از یک کیلومتر میشود!

در مقایسه با ماژول nRF24L01، در ماژول NRF24L01P یک بخش تقویت کننده PA با ماکزیمم توان خروجی: dBm +20 و یک طبقه تقویت کننده نویز پایین یا LNA اضافه شده که در نهایت برد انتقال داده و پایداری عملکرد ماژول NRF24L01 در محیطهای صنعتی را افزایش می دهد. در این محصول ترکیب مدارات تقویت توان PA و LNA، سوئیچ RF و فیلترهای میان گذر یک تقویت کننده RF دو طرفه پیشرفته را ایجاد کرده است .

مدل اول: ماژول NRF24L01

ماژول NRF24L01

مدل دوم: ماژول NRF24L01P

ماژول NRF24L01Pمزیت ها
۱- حداکثر دیتا ریت تا ۲ مگا بیت بر ثانیه در هوا (بنا بر گفته سازنده چیپ در دیتاشیت)
۲- جریان مصرفی در هنگام ارسال دیتا در ۰ دسی بل فقط ۱۱٫۳ میلی آمپر
۳- جریان مصرفی در حالت دریافت دیتا با ۲ مگا بیت بر ثانیه دیتا ریت ۱۲٫۳ فقط ۱۲٫۳ میلی آمپر
۴- جریان مصرفی در مد Power-Down فقط ۹۰۰ نانوآمپر ناقابل!
۵- جریان مصرفی در هنگام آماده باش ۲۲ میکرو آمپر
۶- تجهیز شده با رگولاتور داخلی و عدم نیاز ولتاژ های دیگر
۷- محدوده ولتاژ تغذیه چیپ از ۱٫۹ تا ۳٫۶ که البته با ۵ مستقیم هم کار می کند
۸- مجهز به تکنولوژِی پیشرفته SHOCKBURST
۹- آماده سازی بسته های دیتا به صورت خودکار
۱۰- ۶ خط لوله دیتا MULTICEIVER برای ارتباط چند ماژول به یکدیگر و ایجاد یک شبکه محلی
۱۱- یک چیپ فرکانسی کم هزینه (قیمت یک چیپ روی ماژول فقط ۱۰ هزار تومان است!)
۱۲- مجهز به کریستال اسیولاتور ۱۶ مگاهرتزی برای ایجاد فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتزی
۱۳- ورود ولتاژ بر روی پین های دیتا حداکثر تا ۵ ولت امکان پذیر است
۱۴- سایز کوچک چیپ و نیاز به قطعات کم خارجی
۱۵- مجهز به یک آنتن میکرواستریپ و عدم نیاز به آنتن خارجی

موارد استفاده
۱- قطعات کامپیوتری وایرلس مانند موس یا کی بورد یا قطعات دیگر
۲- هدست های بیسیم مانند VOIP HEADSET
۳- دسته های بیسیم کنسول های بازی مانند PS3
۴- ساعت های ورزشی یا سنسور ها
۵- ریموت کنترل برای مصارف الکترونیکی
۶- اتوماسیون خانگی (خانه هوشمند) که فرضا تمامی ارتباطات الکتریکی فرضا برای روشنایی به صورت بیسیم می باشد
۷- در شبکه هایی که نیاز به یک ارتباط وایرلس پرتابل بسیار کم مصرف است
۸- سیستم های مسیر یاب مانند GPS
۹- و اسباب بازی ها !

راه اندازی ماژول ها
ما برای راه اندازی ماژول NRF24L01 کتابخانه کاملی به زبان C تحت کامپایلرهای AtmelStudio و CodeVisionAVR و به زبان بسیک تحت کامپایلر Bascom AVR، بصورت جداگانه به همراه شماتیک و PCB نمونه مدار راه انداز، آماده کرده ایم که شما می توانید با پیوست این کتابخانه به پروژه برنامه نویسی خودتان و بستن مدار مربوطه، از لذت راه اندازی بی دغدغه این غول وایرلس بهره مند شوید. توضیح اینکه به لحاظ برنامه نویسی این راه انداز آماده شده برای هر دو ماژول می باشد یعنی شما با خرید پکیج آماده شده می توانید هر دو ماژول را در پروژه خود استفاده نمائید. نمونه محصولات طراحی شده توسط ما با استفاده از ماژول NRF24L01 عبارتند از:
۱- ارسال و دریافت اطلاعات با ماژول های +NRF24L01 و NRF24L01P
۲- مینی اسیلوسکوپ دیجیتالی وایرلس
۳- دماسنج بی سیم با کامپیوتر

شما همچنین می توانید از طریق بخش سفارش پروژه جزییات پروژه خود را به ما اعلام کنید تا ما خودمان اقدام به طراحی مداری منطبق بر پروژه شما نموده و ماژول NRF24L01 را در آن استفاده نمائیم .

بروز رسانی های این پروژه

نسخه ۳٫۰ :
در تاریخ ۱۳۹۴/۴/۱۱ این پروژه با سورس تحت کامپایلر Atmel Studio به نسخه ۳٫۰ ارتقاع داده شد. در این نسخه از کتابخانه راه انداز ماژول NRF24L01 تغییرات عمده ای را اعمال نموده ایم که لیست این تغییرات بصورت زیر می باشند:
۱- عدم استفاده از پروتکل SPI سخت افزاری
۲- امکان استفاده از تمام پایه های I/O میکروکنترلر جهت اتصال به ماژول و عدم محدود بودن به پایه های SPI سخت افزاری
۳- امکان چک کردن وضعیت های مختلف ماژول بصورت هوشمند
۴- قابلیت بسیار بهینه PTX-PRX جهت ارتباطات هوشمند بین مستر و اسلیو
۵- امکان تغییر مک آدرس در هر لحظه در طول اجرای برنامه
۶- قابلیت تعریف و تغییر لحظه طول بافر ارسال و دریافت
۷- امکان تعریف Time Out
۸- افزایش سرعت ارسال پیوسته اطلاعات
۹- امکان تغییر باند فرکانسی در هر قسمت از برنامه
۱۰- کاهش میزان فضای بافرینگ مورد نیاز
۱۱- هماهنگی کامل با کامپایلر های CodeVision و AtmelStudio

 

 • قیمت
 • نوع محصول
 • کد پروژه
 • سفارش پروژه
 • پشتیبانی
کتابخانه راه انداز + شماتیک مدار = ۳،۴۰۰،۰۰۰ ریال
این محصول صرفاً کتابخانه راه انداز بهمراه سورس یک نمونه پروژه آماده می باشد

ویژگی های بارز این محصول

قابلیت استفاده بصورت پک راه انداز
امکان بروزرسانی این محصول
پیشتیبانی این محصول
کیفیت برنامه نویسی
امکان اعمال تغییرات
تحویل سورس کامل
کاربردی بودن پروژه

مجموع

ویژگی هایی که ما به این محصول نسبت می دهیم

امتیاز کاربران: 2.56 ( 6 رای)
لینک کوتاه:

درباره افشین علیزاده

مرا به عنوان یک علاقه‌مند به رشته های برق و کامپیوتر بشناسید‌. بدیهی است در دنیایی زندگی می‌کنم که از دریای بی‌کران علایقم‌، فقط قطراتی اندک نصیبم می‌شود. معتقدم مهندسی یعنی «خلاقیت»‌ در کار بردن علوم و فنون به منظور طراحی و یا توسعه ساختارها، و همواره سعی کرده ام تا در این مسیر دشوار قدم هایی هر چند کوچک بردارم. به لحاظ تحصیلی نیز هم اکنون دانشجوی دکترای تخصصی (Ph.D) مهندسی برق قدرت گرایش الکترونیک قدرت، در تهران می باشم.

پروژه مشابه

دماسنج بی سیم با کنترل و مانیتورینگ توسط کامپیوتر

دماسنج بی سیم با کامپیوتر

در این پروژه توسط کامپیوتر دمای دو نقطه متمایز از هم، بصورت بی سیم اندازه …

۱۰۶ نظر

 1. عباس مکاریان

  سلام . میخواستم ماژول NRF را با ATMEGA16 را بیندازم با کتابخوانه ATMEGA32 کامپایل نمیشود آیا کتابخوانه ای برای ATMEGA16 هست ؟

 2. ببینید من فقط نیاز دارم ارتباط رادیویی برای قطع وصل دارم یا کانال این ماژول تا چند کانال دست من رو باز می‌گذارد و اینکه شما در محیط بسکام برنامه نویسیتون در این حوضه است یا نه ممنون

 3. میلاد بشیرنیا

  سلام و خسته نباشید.
  ببخشید بجای این ماژول NRF24L01 میشه از ماژول هایESP8266 استفاده کرد برای وصل کردن به میکرو و ارتباط بین دو ماژول؟
  اگه میشه چجوری؟
  ممنون میشم اگه راهنماییم بکنین؟

  • ماژولی که شما نام بردید، یک ماژول WiFi هست و کلاً متفاوت هست با ماژولی که ما در اینجا ازش استفاده کردیم. مقایسه این دو ماژول کار صحیحی نیست و باید حداقل هم پروتکل باشن که بشه اونها رو مقایسه کرد. اگر منظور شما صرفاً کیفیت عملکرد در رده خودشون هست باید عرض کنم که صددرصد ماژول ESP8266 باکیفیت تر می باشد.

   • سلام
    باکس شما با کامپاین بسکام است آیا یا سی . من با بسکام کار میکنم
    و اینکه هر دستور توضیح داده ه شده آیا و اینکه تا چند کانال شما توضیح دادید و …

 4. سلام
  میتونم آرایه با طول بالا ارسال کنم؟
  آیا عملکرد صحیح و مطمئنیی در محیط پرنویز دارد؟
  برد نهایی در محیط پرنویز چقدره؟
  میتونم تعداد بالا حدود ۱۰۰-۲۰۰ تا در یک محیط به صورت مستقل داشته باشم؟
  با تشکر.

  • حداکثر طول داده در هر سیکل کاری ۳۲ بایت می باشد و اگر داده شما دارای طول بیشتری باشد باید بصوت پکیج های ۳۲ بایتی تقسیم بندی کنید. عملکرد این ماژول در محیط صنعتی ارتباطی به برنامه راه انداز آن ندارد ولی برخی موارد جزئی در درایو ماژول وجود دارد که آنها را رعایت کرده ایم. در مدل با تقویت کننده RF نهایت ما ۳۰۰ الی ۴۰۰ متر برد را جواب گرفتیم که البته به محیط نیز بستگی دارد. مشکلی هم از بابت راه اندازی در تعداد بالا وجود ندارد

 5. سلام.
  من ۳ عدد از این ماژول رو به همراه سه برد مینی آردوینو خریداری کردم.
  ۲ تا رو برای فرستادن داده ها و یکی رو برای گرفتنش کدنویسی کردم. (از کدهای مرجع استفاده کردم)
  وقتی هر کدوم از فرستنده ها به تنهایی روشن باشند دیتا رو در سمت گیرنده به خوبی دارم.
  مشکل اینه که وقتی هر دو رو روشن میکنم متاسفانه دیتا به خوبی دریافت نمیشه . نه این که قطع بشه کلا ولی بعضی وقتا میاد و بعضی وقتا نمیاد.
  مشکل از چی میتونه باشه به نظرتون؟!

 6. اگه برای یه مدت کوتاه باشه چطور؟ مثلا یکی دو دیقه
  بازم آسیب میبینه؟

  • احتمالش وجود دارد. البته اگه بعدش با ولتاژ ۳٫۳ راه اندازی کنید و مشکلی نداشته باشه، با درصد بالایی ماژول سالم مانده است.

   • با سلام و خسته نباشید
    میخوام یه فرستنده و تعداد زیادی گیرنده با nrf را بندازم، آیا شدنیه؟ بعد میخوام گیرنده ها مشخص باشه،یعنی اون گیرنده هایی که خودمون مشخص کردیم داده دریافت کنند، و گیرنده ناشناس نتونه داده دریافت کنه. آیا شدنیه. با ای وی آر یا آردینو بهتر میشه عملی کرد؟
    ممنون میشم جواب بدین
    با تشکر

    • بله قابل انجام است. کتابخانه برای آردینو نمی باشد.

     • سلام، در حالت یه فرستنده و تعداد زیادی گیرنده، حتی با ack؟ میشه یکم توضیح بدید؟ ممنون

     • در این حالت ارتباطی که ماژول NRF برقرار می کند، از نوع یک به چند می باشد و براحتی با تغییر آدرس گیرنده شما می توانید با یک فرستنده در زمان های متفاوت با گیرنده های مختلفی با قابلیت Auto ACK ارتباط برقرار کنید و در سمت فرستنده متوجه شوید که کدام گیرنده یقیناً داده ارسالی را دریافت کرده است یا خیر.

     • شرمنده، یه سوال دیگه، بخواهیم فرستنده با گیرنده ها به طور همزمان ارتباط برقرار کنه، وضعیت چجوریه؟

     • ارتباط دقیقاً همزمان را ما تا بحال تست نکردیم.

     • حالا بنظر شما، اگه قید ack را بزنیم، میشه یه فرستنده با تعداد زیادی گیرنده که به طور همزمان از فرستنده داده دریافت کنند، راه اندازی کرد؟ به عبارتی آدرس همه گیرنده ها یکی باشد و auto ack را غیر فعال کنیم.

     • این مورد امکان پذیر نمی باشد.

     • سلام، ممنون میشم دلیلش را بگید. اون فرستنده سیگنال را تو فضا ارسال میکنه، حالا هر کدوم از گیرنده ها به شرط تطبیق آدرس میتونند سیگنال را دریافت کنند، چرا نباید بشه؟!

     • لطفا جهت ادامه فرآیند مشاوره به پرتال مشتریان ما مراجعه نموده و آنجا سوالات خود را مطرح نمائید.

 7. با سلام
  اگر تغذیه ماژول رو ۵ ولت بدیم مشکلی نداره؟

  • بله آسیب می زند. البته این آسیب در برخی از سری های این ماژول در همان لحظه مشهود می شود و در برخی به مرور زمان خود را نشان می دهد. در مجموع نباید ماژول را با تغذیه بیشتر از ۳٫۳ ولتی راه اندازی نمود.

 8. سلام مهندس آیا میشه از این ماژول یک فرستنده و گیرنده صدا هم زمان داشت

 9. محمد حقیقتی

  دکتر علیزاده عزیز
  ممکن است مرا راهنمایی کنید؟ من نمیدانم آیا ماجول NRF24L01 را باید استفاده کنم و یا چیز دیگری. من میخواهم یک فرستنده داشته باشم و یک گیرنده (ترجیحا با آنتن میکرو استریپ). هدف اندازه گیری قدرت سیگنال دریافتی در گیرنده است. چون افت سیگنال برای من نشاندهنده میزان فاصله از فرستنده است و من میخواهم بطور دقیق میزان سیگنالی که گیرنده در حال دریافت است را در برنامه ام بدانم. یک جایی در اینترنت خواندم که NRF عدد سیگنال دریافتی را نمیدهد. آیا اینطور است؟ و اگر اینطور است، آیا ماجول مشابهی میشناسید که اینکار را بتواند انجام دهد؟

  ممنون

  • ماژول NRF24L01 نمی تواند همچین عملکردی داشته باشد. متاسفانه آشنایی با ماژول خاصی در این زمینه ندارم فقط از یکی از همکاران شنیده بودم که با امواج بلوتوث میتوان فاصله را اندازه گیری کرد ولی اطلاعات بیشتری ندارم در هر حال توصیه می کنم درباره این نوع عملکرد بلوتوث تحقیق کنید.

 10. باسلام
  برای ارسال بلادرنگ یا تاخیر چند ثانیه ای تصاویر بدست آمده از یک دوربین (پس از تبدیل به داده دیجیتال) از چه ماژولی میتوان استفاده کرد؟ برد این ماژول چقدر است؟ در کوادکوپلرهایی که تصاویر را بصورت بلادرنگ میفرستند از چه سیستمی استفاده شده است؟

  • این ماژول برای پروژه ارسال دریافت اطلاعات تصویر آن هم بصورت بلادرنگ مناسب نمی باشد. معمولا برای چنین پروژه هایی از ماژول های کامپکت مخصوص ارسال تصویر استفاده می شود

 11. با درود. میخواستم ببینم به چه صورت میشه دیتا ریت nrf24l01 رو تغییر داد تا مسافت بیشتری رو برای ارسال اطلاعات شامل بشه. ممنون

  • در داخل فایل این کتابخانه ما تابعی را به عنوان تابع پیکربندی اولیه در نظر گرفته ایم که توسط یکی از دستورات داخل این تابع می شود سرعت تبادل داده که ارتباط مستقیمی با میزان مسافت طی شده دارد، را تغییر داد. همچنین با کانفیگ رجیستر RF_SETUP می شود TX Gain را کم یا زیاد نمود.

 12. با سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم با این ماژول nrf میشه عکس رو هم انتقال داد و اگر میشه دوربینی که کیفیت بالا داشته باشه و بشه بهش متصل کرد رو آیا متونین بهم پیشنهاد بدید؟ میکرویی که بشه عکس رو با سرعت بالا انتقال داد به نظر شما AVR بهتره یا ARM؟
  تشکر از شما

  • این ماژول برای انتقال تصویر گزینه مناسبی نمی تواند باشد مگر اینکه انتقال با تاخیر را مدنظر داشته باشید. اگر هم منظورتان انتقال تصویر متحرک است، این ماژول باز هم نمی تواند چنین کاری را انجام دهد آن هم در پروژه های که نیاز به انتقال بلادرنگ تصویر های پرحجم می باشد.

  • اتفاقا باهاش میشه تصویر ارسال کرد. سرعت ارسالش 2 مگابیته. تازه این بروی میکروکنترلر آرم جواب داده و فیلماش موجوده ولی کنده. بستگی به دوربین هم داره.
   دوربین ov7670 اگه فیفو دارش باشه دیگه کند نیست فقط شاید تصاویرآنلاین به صورت تاخیر چند ثانیه باشه.

   • ممنونم دوست عزیز که نظرتون رو ارسال کردید. من هم گفته بودم که برای ارسال بدون وقفه حجم بالایی از دیتا، این ماژول گزینه مناسبی نیست. اگر ارسال با تاخیر مدنظر باشد به شرط استفاده از دوربین خاص و میکروهای به مراتب قوی تر از AVR می شود با قدری تاخیر تصاویر آنلاین ارسال نمود.

 13. راستی یه چیز دیگه یادم رفت بگم پروژه ما رو با ای سی mega 2560 هستش مشکلی در این قسمت نخواد بود ؟؟

 14. سلام مهندس خسته نباشید نماز روزه تون قبول باشه انشاالله
  یه سوال داشتم در رابطه با خرید این محصول
  من یه دستگاه مادر دارم چندیدن برد دیگه که با برد مستر ما در ارتباط هستند.
  برای مثال برد مادر دیتای مشخصی رو ارسال میکنه به برد slave مورد نظر در این زمان بعد از دریافت برد slave دیتا رو به master برگردونه . در کل بشه داخل برنامه به راحتی در هر زمان دریافت و ارسال کرد.
  توضیح دیگه این که زمانی که در مد دریافت است آیا روتین برنامه در حال اجراست یا منتظر دریافت دیتاست؟ چون داخل برنامه master باید مدام توابع اجرا بشن میخوام ببینم اگه در مد گیرندگی باشه این مشکل پیش میاد یا نه یا به صورت وقفه یا جور دیگه این مشکل قابل حل شدن است!!!
  من میخوام این پروزه داخل سایت رو خریداری کنم و نیاز من به این پروژه بر میگرده به مطالب ک گفتم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید که با خرید این پروژه آیا این مدارد ذکر شده راه گشای بنده میشود؟
  تشکر
  با آرزوی سربلندی شما استاد گرامی
  یا علی

 15. با سلام و عرض خسته نباشید.
  من میخام از این ماژول به عنوان فرستنده و گیرنده به صورت همزمان استفاده کنم.
  متاسفانه همه جا یک مدار فرسنده است و یک مدار گیرنده. من میخوام یک مدار فرستنده و گیرنده باشه.
  میشه راهنماییم کنید ک چطور میشه این مار رو انجام داد؟؟
  با تشکر فراوان

  • این ماژول می تواند فرستنده و گیرنده باشد. اگر مدنظر شما این است که در آن واحد این ماژول فرستنده و گیرنده باشد باید عرض کنم که محدودیت هایی وجود دارد. ولی می توانید در مد ارتباطی یک طرفه، نقش فرستنده و گیرنده را در برنامه نویسی تغییر دهید.

   • امکانش هست بیشتر توضیح بدین یا راهنماییم کنید؟؟

    • در حالت دو طرفه آنلاین فقط می توانید صرفا یک دستور را ارسال کنید و از اسلیو پاسخ مقتضی را دریافت نمایید. این ویژگی بیشتر در پروژه هایی کارایی دارد که مثلا می خواهید مستر دستوری را به یک اسلیو داده و اسلیو بر اساس آن دستور، دیتای پرحجم را به مستر ارسال نماید.

     • من هم دقیقا همین کار رو میخام انجام بدم.
      یک دستگاه مادر دارم و چندین اسلیو. یه میخوام یک دستور رو ارسال کنم و گیرنده مربوطه دی کد کنه و دستور رو اجرا کنه و پس از اجرای دستور پیام اجرای موفق دستور رو به دستگاه مادر ارسال کنه.
      این کار چطوری میشه با کتابخانه های داخل نت انجام داد؟؟
      راه حل پینهادیتون چیه؟؟

      فاصله بین ارسال و دریافتم مشکلی نداره تا یک دقیقه هم طول بکشه.

     • من اطلاعی از کتابخانه داخل نت ندارم ولی اگر بخواید ما پروژه شما را انجام دهیم، می بایست از طریق سامانه ثبت سفارش پروژه اقدام به ارسال جزئیات پروژه خود نمایید تا در نهایت مورد بررسی قرار گرفته و برآورد مقتضی خدمتتان اعلام گردد.

 16. سلام مهندس
  برای راه اندازی ماژول nrf اگر ماژول برای دریافت بسته همیشه در مد گیرنده باشد جریان زیادی مصرف می کند(13میلی آم) ایا می شود این جریان را کم کرد تا بتوان با باتری های قلمی مدت زمان زیادی عمر کنن .
  مثلا در ماژول های دیگر مثل cc2500 دارای مد بیدار باش می باشد و بصورت دوره ای در مد rx می رود این ماژول هم همینکار را انجام می دهد چطور ؟؟؟ ممنون راهنمایی کنید.

  • این ماژول حالتی جهت مدیریت توان مصرفی دارد که می توان با فعال کردن این حالت توان مصرفی در حالت انتظار برای دریافت اطلاعات کاهش داد.

 17. سلام مهندس
  من میخوام یه فرستنده گیرنده بسازم با ماژول nrf24l01+وقراره برام هم صدا بفرسته هم دیتا یعنی من تو key pad یه عددی بزنم تو گیرنده یه رله راه بیوفته(در گیرنده و فرستنده lcd دارم برای نمایش هر چیزی که در حال ارساله) ویک pirهم دارم که اگه تو فرستنده سنس کرد تو گیرنده الارم داشته باشم احتمال داره یه سنسور گاز هم بزارم وهمین داستان قبل حالا میخوام بدونم صدا رو چطور بفرستم وچه طور بگیرم
  با تشکر

 18. سلام و تشکر فراوان از سایت جذاب شما
  چطور میتوان صوت را تا برد حداقل 700متر در فرکانس 2.4GHz ارسال و دریافت کرد (بطور همزمان: فول داپلکس)؟ آیا +NRF24L01 با Atmega32 برای اینکار مناسب است؟ روش مناسب برای ساخت یک بی سیم دستی در این فرکانس چیست؟

  ممنون از پاسختان

  • امکان انتقال صوت تحت فرکانس 2.4 گیگاهرتز با این ماژول در این مسافتی که شما درخواست کردین وجود ندارد. با ماژول NRF24L01 نهایتاً می توانید صدا را در مسافت زیر 400 متر منتقل کنید و آن هم بصورت یک طرفه! متاسفانه من ماژولی خاصی را سراغ ندارم که بتوان در این مسافت و بصورت دو طرفه صوت را منتقل کرد.

 19. مهندس سلام میشه بکین مازول اصلی شرکت نوردیک NRF رو متوجه شود

  • یه زمانی ماژول اورجینال رو فروشگاه جوان به فروش می رسوند و بردش چاپ نارنجی بود. شما از فروشگاه جوان الکترونیک یه تحقیقی کنید.

 20. برای انتقال صدا می شود از این ماژول استفاده کرد ؟ایا گزینه مناسبی هست؟اگر خیر چه پیشنهادی دارید؟

  • این ماژول می تواند صدا را بصورت بی سیم انتقال دهد ولی سوال این است که با چه کیفتی؟ جواب این سوال را من اینطور بدم که انتقال صدا با این ماژول تحت کیفیت اصطلاحاً آیفونی (کیفیتی در حد متوسط) امکان پذیر است .

 21. امیرهادی

  با سلام
  اگر بخواهیم که با این ماژول داده ها را با نرخ 2 مگابیت بر ثانیه ارسال کنیم، برد ماژول بدون PA و برد ماژول مجهز به PA چقدر خواهند بود؟ (منظور از PA ماژول هایی هستند که مجهز به آی سی تقویت کننده ی RF و گیرنده ی LNA می باشند)
  با تشکر

  • در عمل من خودم به شخصه تا حالا نتوانسته ام با حداکثر سرعت 2 مگابیت بر ثانیه بصورت پیوسته، اطلاعات منتقل کنم. نهایت سرعتی که با این ماژول دیتا را مبادله کرده ام (البته بصورت قطعی و مطمئن بدون Lost) سرعت 1 مگابیت بر ثانیه بوده است. ولی بر اساس دیتاشیت و چیزی که در عمل ما دیده ایم، هر چقدر نرخ تبادل داده افزایش یابد برد کاهش می یابد یعنی تناسب عکس وجود دارد .

 22. با سلام
  جهت انجام پروژه شبکه وایرلس با مشخصات زیر راهنمایی فرمائید. یک مستر و 10 اسلیو که فاصله اسلیوها از مستر حدود 400 متر می باشد آیا با این ماژول میتوان چنین سیستمی را راه اندازی کرد محدودیت های موجود به چه صورت می باشد.
  با تشکر

  • شما می توانید براحتی از این ماژول وایرلس استفاده نمائید. فقط مدلی که باید انتخاب کنید NRF24L01P می باشد. تنها نکته دیگری که وجود دارد این است که جهت خرید این ماژول حتما مدل اورجینال ساخته خود شرکت Nordic Semiconductor را تهیه نمائید که کیفیت به مراتب بالاتری دارد

 23. درود جناب مهندس
  آیا کتابخانه ای که ارائه می شود توضیحات جامع و کاملی برای بیسیک دارد؟
  با این پکیج امکان پیر کردن مستر و اسلیو بعد از پروگرمینگ وجود دارد؟ ( مثل لرنینگ یا آدرسینگ)
  حد اکثر تعداد اسلیوها در یک کانال چه تعداد می باشد؟

  • کتابخانه به زبان بسیک، توضیحات کمی دارد و فقط نکات مهم در آن آورده شده است. ولی کتابخانه به زبان C بصورت کامل می باشد. با استفاده از این کتابخانه شما براحتی می توانید فقط در عرض ۵ دقیقه ارتباط وایرلس با این ماژول ها را برقرار نمائید. از بابت تعداد اسلیو ها به جرات میتوانم بگویم که محدودیتی ندارید! چون علاوه بر یک مک آدرس ۵ بایتی، شما پارامتر کانال فرکانسی خصوصی را هم در اختیار دارید .

 24. با درود
  آیا میتوان از این ماژول باضافه یک Flight Control و دیگر ملزومات مثل Speed Control , Brushless Motor یک کواد را راه انداخت
  ساده تر بگویم Baud Rate این ماژول فرستنده گیرنده برای کواد مناسب است؟
  سپاسگزار میشوم جواب بفرمایید

  • از بابت سرعت ارسال و دریافت اطلاعات، این ماژول می تواند در کنترلر کواد استفاده شود. تنها محدودیتی که این ماژول می تواند در این زمینه داشته باشد، برد محدود آن است.

 25. با سلام
  می خواستم با ماژول +NRF24L01 به تعداد ۸۰ عدد فرستنده، گیرنده رادیویی که هر ۸۰ عدد تو یه کانال رادیویی متفاوت، کار کنند راه اندازی کنم،آیا طبق دیتا شیت می شود تا ۱۲۸ کانال متفاوت بدون تداخل دیتا داشت؟
  همچنین در راه اندازی این ماژول متوجه شدم خیلی به نویز تغذیه حساس هست و در صورت نویز ارتباط کامل قطع میشه، آیا اصل و چینی بودن چیپ ماژول تاثیری در قطع شدن ارتباط و ارسال خطای دیتا، در اثر نویز داره یا خیر؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  ممنون

  • براحتی می توان تعداد مورد نظر را بدون تداخل راه اندازی نمود. راه اندازی این ماژول برخی ملاحظات سخت افزاری و نرم افزاری دارد که باید در پروژه های صنعتی به آنها توجه شود. اینکه ماژول با چیپ های اورجینال و غیر اورجینال تفاوتی دارند، بله صحیح است ولی این تفاوت بیشتر در برد مفید نمایانگر می شود و کمتر پیش می آید که در عملکرد اصلی آن اختلالی مشاهده شود. البته توصیه ما همیشه استفاده از ماژول با چیپ های اورجینال است.

 26. سلام اگه بخوام این ماژولو بدون میکرو راه اندازی کنم میشه

 27. سلام
  من ی سوال دارم
  من دار ی پروژه با nrf راه میندازم که در یک قسمتی از پروژه نیاز به دستور delay دارم اما به محض قرار دادن ایندستور ماژولم قطع میشه
  ممکنه بگید اشکال از برنا نویسیه یا دستور delay نباید بیاد

  • شما می بایست از ویژگی ACK ماژول استفاده کنید که اگر یکی از ماژول های فرستنده یا گیرنده بنا به دلایلی از دسترس خارج شد و دوباره وارد پروسه گردید، ارتباط از سر گرفته شود.

 28. سلام وقت بخیر خدمت شما
  من توضیح خط به خط این کتابخونه یعنی کتابخونه راه اندازی nrf24l01 رو می خوام
  موجوده توی این پروژه ؟
  اگر نیست چطور میتونم سفارش بدم ؟
  ممنون

 29. سلام
  میخواستم ببینم با این کتابخونه ای که شما دارید میشه چند تا از این ماژول ها رو با هم شبکه کرد یا نه و اگه میشه کار باهاش سادست یا پیچیده ؟
  با تشکر

  • شما با این کتابخانه براحتی می توانید عملیات شبکه کردن رو انجام بدین. هر جایی هم به مشکل برخوردید می توانید از پشتیبانی ۲۴ ساعته این پروژه راهنمایی بگیرید.

 30. سلام و خسته نباشید خدمت اقای علیزاده
  میخواستم بدونم از این ماژول میشه به اسانی بجای دانگل وای فای یا ارتباط میان دو کامپیوتر استفاده کرد؟

 31. در مورد nrf24L01 تو proteus چطور باید شبیه سازی کنیم

  • تا آنجایی که من اطلاع دارم چون کتابخانه ای برای این ماژول در پروتئوس وجود ندارد، نمی توان این ماژول را شبیه سازی نمود. فقط تحت پروتئوس میتوان موقع طراحی PCB، فوت پرینت برای آن تعیین کرد.

 32. salam khste nashid in ghete tu proteus nist harjaye ba yek shekl neshun dade shode ama shekle daghighi barash nadidam chetor mitunam in ghete ro tu proteus biaram va estefade konam

  • در پروتئوس کتابخانه ای برای این ماژول من ندیدم . شما می بایست یک پین هدر ۲*۴ انتخاب کنید و پایه هاش رو بر اساس دیتا شیت لیبل بزنید .

 33. با سلام
  در پروزه من برای سیو انرزی نیاز است که مازول بطور منظم در حالت پاور دان بماند و در لحظاتی کوچک دریافت داشته باشد ایا در زمان پاور دان چیپ اطلاعات رجیسترها حفظ میشود یا از بین میرود و مجددا بایستی انها را بارگذاری نمود این موضوع برای من جهت انتخاب این مازول بسیار مهم است

 34. سلام و خسته نباشی
  می خواستم 1 روبات ساده طراحی کنم که بتونم با استفاده از لب تاب و گوشی موبایل در برد مثلا 200 یا 300 متر کنترلش کنم و امکان ارسال اطلاعت رو داشته باشه…ممنون میشم راهنمایم کنید
  با تشکر

  • شما می توانید با تهیه این کتابخانه براحتی کاری که مدنظر دارین رو انجام بدین یا اینکه کل پروژه خودتون رو از طریق سامانه سفارش پروژه به ما سفارش بدین تا پروژه بعد از طراحی بصورت آماده همراه با سورس و آموزش های لازم خدمت شما ارسال گردد.

 35. سلام.
  من این ماژولها رو با Atmega88pu راه انداختم ولی مشکل اینه که یکدفعه بردش به یک متر کاهش پیدا کرده. البته گاها بردش افزایش پیدا میکنه و ناپایداره و داده ها کامل ارسال نمیشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • در راه اندازی که ما آمادش کردیم، همچین موردی پیدا نشده. برد این ماژول یک مقدار ثابتی رو داره که البته با تنظیم میزان سرعت انتقال میشه برد ماژول رو کم و زیادش کرد. توصیه من خرید این راه انداز می باشد ولی اگه بازم سوالاتی پیرامون این راه انداز قبل از خرید داشته باشین، میتونید توسط پرتال مشتریان پروژه های دکتر علیزاده مطرح کنید.

 36. با سلام و تشکر
  در مورد قسمتی که نوشته اید :”…هر ماژول گیرنده بعد از دریافت دیتا تایید دریافت دیتا را به ماژول فرستنده ارسال می کند و ماژول فرستنده بعد از دریافت بیت تایید ارسال دیتا را ادامه می دهد در غیر اینصورت عملیات ارسال را متوقف می کند و پس از پایدار شدن وضعیت ارسال داده را از سر میگیرد. ” یعنی اگر گیرنده قطع باشد، فرستنده هر بار از جایی که تبادل قطع شده ارسال را از سر میگیرد؟! این تایید به صورت بیت به بیت است یا بایت بایت یا پکت به پکت؟

 37. سلام، من یه موس و کیبورد وایرلس دارم که ماژول گیرنده اش (اونی که به کامپیوتر وصل میکنیم) دچار مشکل شده و دیگه توی کامپیوتر شناسایی نمیشه!!!
  میخواستم بدونم چطور میتونم دوباره راهش بندازم؟
  این ماژول مشخصاتش با مال من یکیه، یعنی اگه اینو داشته باشم، خودش بهش وصل میشه؟؟؟
  ممنون

  • باید تست بشه و چیزی نیست که بشه قطعا جواب داد شاید با عوض کردن همین NRF بخش گیرنده کار کرد. ولی این چیپ +NRF24L01 که در قالب ماژولی که ما ازش استفاده می کنیم برای راه اندازیش نیاز به یک میکروکنترلر هست ولی اینطوری که من متوجه شدم در قسمت USB هیچ میکروکنترلری وجود نداره!
   به هر حال شما میتونید از طریق سامانه سفارش پروژه با ما تماس بگیرید تا بتونیم پروژه شما رو بصورت کنترل شده اجرا کنیم .

 38. باسلام وخسته نباشی
  بنده مدتی است مشغول راه اندازی ماژول nrf24l01 بوسیله lpc2368 هستم ولی بدیل نبود منابع در این مورد دچار مشکل شده ام لذا خواهشمندم کمک کنید
  باتشکر

  • با سلام

   این ماژول در میکروکنترلرهای سری arm به شماره های : LPC2378, STM32F103, LPC1768 در حال راه اندازی می باشد .
   ما فقط می توانیم سورس راه انداز آماده شده را در اخیتار شما قرار دهیم که این امر هم مستلزم پرداخت هزینه طراحی می باشد که در صورت تمایل می توانید توسط فرم سفارش پروژه با ما تماس بگیرید.

   • سلام.می خواستم ببینم با ماژول nRf میشه تصویر دوربین انالوگ و به صورت بیسیم برای یه گیرنده که خوده nRf باشه ارسال کرد؟؟؟؟
    اگه میشه مقدار بردش چقدر هست؟؟؟؟

    • این ماژول به منظور ارسال اطلاعات دیجیتال کاربرد دارد. این در حالی است که خروجی دوربین آنالوگ، دیجیتال نبوده و ابتدا باید به مقدار دیجیتال تبدیل شود که این خود مقوله دیگری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *