خانه / پروژه های تحقیقاتی / کنترل کننده ساده ۱۰ کاناله
کنترل کننده ده کاناله

کنترل کننده ساده ۱۰ کاناله

برد مونتاژ شده = ۱۱،۹۰۰،۰۰۰ ریال
سورس پروژه = ۴،۲۰۰،۰۰۰ ریال
طول = ۱۸۰ میلی متر
عرض = ۱۵۰ میلی متر
344

در این پروژه از میکروکنترلر ATMEGA16A به همراه نمایشگر کاراکتری ۱۶*۲ و کی پد ۴*۴ برای کنترل ۱۰ کانال رله استفاده شده است .

هدف در این پروژه، کنترل ۱۰ کانال رله بصورت مجزا از هم می باشد بطوریکه بتوان توسط یک رابط کاربری ساده هر کدام از کانال ها را روشن یا خاموش نمود. در این مدار بعد از استارتاپ اولیه، رمز عبور که یک عدد چهار رقمی می باشد درخواست می شود و در صورت وارد نمودن صحیح این کلمه عبور وارد مرحله بعدی خواهید شد که در این مرحله با وارد نمودن شماره رله می توانید از آخرین وضعیت کانال مربوطه مطلع شده و یا حالت آن را نیز تغییر دهید .

کلمه عبور و وضعیت روشن یا خاموش بودن کانال ها در حافظه EEPROM میکروکنترلر ذخیره می شوند و این بدان معنی است که با قطع تغذیه آخرین تغییرات در کانال ها از بین نمی رود و کلمه عبور هم ریست نمی شود.

همچنین در این مدار یک عدد Buzzer به منظور اعلام وضعیت سیستم بصورت صوتی نیز پیش بینی شده است. ما امکان برنامه ریزی میکروکنترلر روی برد توسط واسط ISP را هم فراهم نموده ایم. در نهایت شایان ذکر است که این پروژه به عنوان پروژه پایانی کارشناسی مهندسی برق الکترونیک کار شده است ولی این پروژه را میتوان در مراکز صنعتی هم برای روشن یا خاموش کردن تجهیزات و در منازل یا فروشگاه با کنترل لوازم الکتریکی استفاده نمود.

برنامه نویسی این پروژه به زبان C تحت کاپایلر Atmel Studio صورت گرفته است. در برنامه نویسی این پروژه سعی شده تا برنامه آن به نحوی آماده شود که علاوه بر بهینه بودن، از ساختار منطقی و منظمی تبعیت نماید و بدین منظور بیشتر کدها در قالب توابع فرعی و یک سری کتابخانه های اختصاصی همراه با کامنت داخل کدها، می باشد .

لینک کوتاه:

درباره افشین علیزاده

مرا به عنوان یک علاقه‌مند به رشته های برق و کامپیوتر بشناسید‌. بدیهی است در دنیایی زندگی می‌کنم که از دریای بی‌کران علایقم‌، فقط قطراتی اندک نصیبم می‌شود. معتقدم مهندسی یعنی «خلاقیت»‌ در کار بردن علوم و فنون به منظور طراحی و یا توسعه ساختارها، و همواره سعی کرده ام تا در این مسیر دشوار قدم هایی هر چند کوچک بردارم. به لحاظ تحصیلی نیز هم اکنون دانشجوی دکترای تخصصی (Ph.D) مهندسی برق قدرت گرایش الکترونیک قدرت، در تهران می باشم.

۲ نظر

  1. با سلام خدمت آقای علیزاده یه سوال داشتم بنده میخواستم مدار کنترل ۱۰ کانال شمارو خودم مونتاژ کنم آیا ممکنه فایل pcb مدار رو قیمت گذاری بفرمایید همینطور کد سورس مدار
    ممنون میشم پاسخ بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *