خانه / پروژه های بروز شده / کلید تبدیل سوخت خودرو

کلید تبدیل سوخت خودرو

این کلید تبدیل سوخت برای گازسوز نمودن خودروهای انژکتوری طراحی شده است. در واقع یکی از مهمترین قطعات برای انتخاب نوع سوخت می باشد . ما در طراحی این کلید از میکروکنترلر EM78F661N ساخته شرکت eLAN استفاده کرده ایم. علت انتخاب این میکروکنترلر خاص، به دلیل: ۱- قیمت بسیار پایین آن ۲- صنعتی بودن این میکروکنترلر(مانند میکروکنترلرهای PIC)، می باشد .
این میکروکنترلر در بازار ایران یافت نمی شود و هر شرکتی که بخواهد این مدار را به صورت انبوه به تولید برساند، می بایست آن را از کشور چین به صورت اختصاصی وارد نماید .

خصوصیات مهم پروژه کلید تبدیل سوخت خودرو:
۱- توان روشن کردن شیربرقی تا ۳۰ وات
۲- دارای LED دو رنگ جهت نمایش نوع سوخت در حال مصرف
۳- کلید لمسی با قابلیت ذخیره آخرین وضعیت
۴- نمایشگر LED نشان دهنده میزان فشار گاز مخزن (پنج مرحله ای)
۵- مجهز به سیستم بسیار دقیق سنجش دور موتور با قابلیت کالیبره کردن توسط پیچ تنظیم
۶- مجهز به دو لایه پروتکل حفاظتی جهت قطع بموقع شیربرقی
۷- طراحی صنعتی منحصر به فرد و ایزوله شده در مقابل نویز های احتمالی

نحوه عملکرد مدار کلید تبدیل سوخت:
LED های سطح گاز نمایانگر فشار گاز داخل مخزن می باشد که به رنگ سبز بوده و در حالت فشار بالا هر چهار LED روشن و در کمترین فشار LED اول به صورت چشمک زن روشن می شود.
LED سمت چپ کیت در کنار کلید روی پنل یک LED دو رنگ می باشد که می تواند نمایشگر یکی از سه وضعیت زیر باشد:
۱- رنگ سبز: در این حالت سوخت خودرو گاز انتخاب شده است.
۲- رنگ قرمز: در این حالت سوخت خودرو بنزین انتخاب شده است.
۳- رنگ قرمز و سبز چشمک زن: حالت اتوماتیک میباشد که در این حالت سوخت خودرو بنزین است ولی با افزایش دور موتور به بیشتر از ۲۵۰۰RPM به صورت خودکار سوخت گاز انتخاب می گردد.
برای تغییر وضعیت هر یک از حالتهای فوق میتوان با فشار دادن کلید روی پنل حالت مورد نظر را انتخاب و ذخیره کرد.

نمونه مدار طراحی شده برای این پروژه بصورت زیر می باشد :

نکات مهم:
۱- انتخاب دستی سوخت گاز تنها در حالتی ممکن است که موتور خودرو روشن باشد یا به عبارتی سیگنال دور موتور موجود باشد. (این موضوع بخاطر امنیت ایجاد شده است تا در حالت خاموش بودن موتور، شیر برقی گاز فعال نشود)
۲- اگر بخواهیم بصورت دستی وضعیت سوخت را به حالت گاز ببریم می توان در حالت روشن بودن موتور خودرو، کلید روی پنل را در وضعیت گاز به مدت ۵ ثانیه نگه داشت و سپس رها کرد پس از رها کردن کلید تبدیل سوخت گاز انتخاب می شود یا اینکه موقع استارت زدن کلید را نگه داشته و سپس استارت زد که در اینصورت هم بدون چک کردن دور موتور، سوخت گاز انتخاب می شود.
۳- ما در طراحی و برنامه نویسی این پروژه کلید تبدیل سوخت خودرو، تدابیر بسیار ویژه ای لحاظ کرده ایم که اگر بنابه هر دلیلی دور موتور از یک حدی پایین تر بیاید، سریعاً شیربرقی بسته می شود و بصورت اتوماتیک سوخت خودرو بنزین انتخاب می گردد.

برنامه نویسی پروژه:
به دلیل جدید بودن پروژه کلید تبدیل سوخت خودرو (منظور نوع برنامه نویسی برای این نوع خاص میکروکنترلر) در کشور عزیزمان ایران، بخش مطالعاتی این پروژه حدود ۵ ماه به طول انجامید تا نهایتاً بعد از تحلیل کامل دیتا شیت و سایر منابع مطالعاتی، بخشی از برنامه نویسی این پروژه به زبان C و بخشی هم به زبان اسمبلی انجام شد و به جرات می توانیم بگوییم این برنامه، بهینه ترین و کامل ترین برنامه ای است که تا به حال برای کلید تبدیل سوخت خودروهای انژکتوری، آماده شده است .

پروگرام کردن میکروکنترلر به کار رفته در این پروژه:
چون نوع میکروکنترلر استفاده شده برای این پروژه از ساخته های شرکت eLAN می باشد و میکروکنترلرهای این شرکت می بایست توسط پروتکل انحصاری خود این شرکت پروگرام گردند، شما می بایست حتما پروگرامر اصلی و اورجینال این شرکت به نام UWTR را نیز تهیه نمایید که این پروگرامر متاسفانه به هیچ عنوان در داخل ایران موجود نمی باشد و می بایست یا از کشور چین وارد نموده یا اینکه این پروگرامر را از ما خریداری نمایید . در حال حاضر ما تعداد محدودی از این پروگرامر را وارد کشور نموده ایم که به منظور خرید این پروگرامر، می توانید به این آدرس مراجعه و اطلاعات تکمیلی تر را دریافت نمایید .

آزمایش و توسعه:
پروژه کلید تبدیل سوخت خودرو بعد از طراحی اولیه، توسط تعدادی خودروی انژکتوری گازسوز از جمله: پراید، پیکان، پارس … تست شده است و در مراحل اولیه ایراداتی در آن مشاهده گردید که البته به مرور زمان و نسخه به نسخه کلیه اشکالات آن برطرف شده است . هم اکنون این مدار بصورت تولید انبوهی توسط شرکت خاصی عرضه می شود که شما هم می توانید با خرید سورس کامل پروژه کلید تبدیل سوخت خودرو، اقدام به تولید انبوه آن نمایید. شایان ذکر است که هم اکنون نیز این پروژه توسعه داده می شود به این معنی که در آینده اگر اشکالی در برنامه یا سخت افزار آن گزارش گردد، آن اشکال برطرف شده و آخرین نسخه سورس بصورت رایگان در اختیار کلیه خریداران پروژه کلید تبدیل سوخت قرار می گیرد .

بروز رسانی های این پروژه

نسخه ۱٫۴ :
در تاریخ ۱۳۹۳/۸/۱۰ پروژه کلید تبدیل سوخت خودرو، به نسخه ۱٫۴ ارتقاء داده شد که در این نسخه، علاوه بر بهینه سازی کلی برنامه، موارد زیر نیز در آن اصلاح شده است:

۱- برطرف کردن مشکل کلید تبدیل سوخت موقع شروع به حرکت خودرو
۲- نمایش آخرین وضعیت میزان گاز مخزن در حالت آماده به گاز حذف گردید
۳- اصلاح شدت عکس العمل میکروکنترلر نسبت به فشار دادن کلید لمسی برای افراد مسن

 

 • قیمت
 • ابعاد
 • کد پروژه
 • سفارش پروژه
 • پشتیبانی
سورس کامل محصول به همراه فیلم کامل آموزشی = ۶۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
طول = ۴۶ میلی متر
عرض = ۴۹ میلی متر

ویژگی های بارز این محصول

امکان بروزرسانی این محصول
پیشتیبانی این محصول
هماهنگی PCB با قاب
طراحی صنعتی پروژه
امکان تولید انبوه پروژه
کیفیت برنامه نویسی
امکان اعمال تغییرات
تحویل سورس کامل
کاربردی بودن پروژه

مجموع

ویژگی هایی که ما به این محصول نسبت می دهیم

امتیاز کاربران: 3.27 ( 7 رای)
لینک کوتاه:

درباره افشین علیزاده

افشین علیزاده
مرا به عنوان یک علاقه‌مند به رشته های برق و کامپیوتر بشناسید‌. بدیهی است در دنیایی زندگی می‌کنم که از دریای بی‌کران علایقم‌، فقط قطراتی اندک نصیبم می‌شود. معتقدم مهندسی یعنی «خلاقیت»‌ در کار بردن علوم و فنون به منظور طراحی و یا توسعه ساختارها، و همواره سعی کرده ام تا در این مسیر دشوار قدم هایی هر چند کوچک بردارم. به لحاظ تحصیلی نیز هم اکنون دانشجوی دکترای تخصصی (Ph.D) مهندسی برق قدرت گرایش الکترونیک قدرت، در تهران می باشم.

۲۶ نظر

 1. Avatar

  سلام ببخشید مهندس
  اگه بخواهیم پروگرامر هم تهیه کنیم چقدر هزینه بابت آن باید بپردازیم؟
  و آیا هر دو را با هم (سورس برنامه بعلاوه پروگرامر)خریداری کنیم تخفیفی هم در نظر می گیرید؟
  با تشکر

  • افشین علیزاده

   برای خرید پروگرامر باید به وسیله شرکت های واردکننده قطعات الکترونیک اقدام کنید که اطلاعات بیشتر رو می تونید از ما بگیرید. اما برای خرید سورس دستگاه، باید در لحظه خرید استعلام هزینه کنید چون قیمت ها دائما در حال تغییر می باشند.

 2. Avatar

  با سلام ماشین بنده دوگانه شرکتی میباشد و تا سوخت از بنزین به گاز تغییر کند زیاد طول میکشد مشکل دارد یا طبیعیه؟

  • افشین علیزاده

   لطفاً این مورد رو از فروشنده پیگیری کنید.
   از این دستگا، شرکت های زیادی در ایران تولید میکنن و حالا جدای این بحث، ما ارائه خدماتی به مشتریان خرد نداریم و مجموعه های بزرگ تولیدی، طرف قرارداد ما هستند. پشتبانی هم به عهده آنها و زیرمجموعه های آنها می باشد

 3. Avatar
  محمدرضا

  سلام خسته نباشید من وقتی گاز مخزن تموم میشه دوی کلید همون چهارتا چراغ زرد روشن هست عیبش چیه ؟؟ ممنون

 4. Avatar

  با سلام چرا حتی هنگامی که گاز مخزن کمه هر ۴ تا چراغ سبز روشن میشه

  • افشین علیزاده

   از این دستگاه مدل های مختلفی طراحی شده و حتی توسط شرکت های مختلفی هم ساخته شده است. برای حل هر نوع مشکل باید به نماینده این دستگاه مراجعه کنید ما هیچ گونه خدمات پشتیبانی عرضه نمی کنیم.

 5. Avatar
  سیداسماعیل

  سلام کلید تبدیل سوخت ماشین من قبلا چشمک قرمزوسبز میزد دور موتور رو به ۳۰۰۰ میرساندم میرفت روی گاز الان ۲روزه ماشینو روی بنزین روشن میکنم بعدکلید رومیزنم که چشمک بزنه نمیزنه خودش بدون اینکه دورموتورو ببرم بالا میره روی گاز در ضمن یه سیمی که به دور وایر چرخیده قطع شده بود به هم وصل کردم وچسب زدم ممنون میشم اگه راهنمایی ام کنید

  • افشین علیزاده

   احتمالاً مشکل از سیم پیچی هست که دور کویل توسط تکنسین نصب پیچیده شده. شما می بایست از جایی که خرید کردید خدمات گارانتی رو پیگیر باشید. در ضمن این محصول رو فقط ما طراحی نکردیم چندتا مجموعه دیگه هم اقدام به طراحی کردن که تشخیص اینکه این محصول کار کدام شرکت هست سخت هست چون همه بردها یک شکل و قیافه دارند و تحت یک برند عرضه می شوند. همچنین عنایت داشته باشید که تولید این دستگاه بر عهده ما نبوده است، ما فقط طراح برنامه میکروکنترلر داخلی آن هستیم. موفق باشید

 6. Avatar

  سلام
  من کلید گازم رو وقتی که رو گاز میزارم بعد از چند ثانیه میره رو بنزین و وقتی گاز میدم میاد رو گاز مشکل چیه و پتانسیومترش رو زیاد کردم ولی باز هم همون مشکل هست و فقط باز گاز دادن کمتری میره روی گاز

  • افشین علیزاده

   احتمالا پتانسیومتر روی برد آسیب دیده یا شایدم مشکل از سیم پیچ کویل و مسیر سیمکشی آن است. به هر حال از جایی که خرید کردید، می تونید خدمات گارانتی رو درخواست کنید

 7. Avatar
  مهدی توسلی

  باسلام کلید سوخت خودروی من اول روی گاز روشن میشود وبعداز اندکی زمان چراغ نشانگر سوخت بنزین یاگاز قرمزسبز چشمک زن میشود وحالت بنزین میشود و رله ی داخل کلید تند کارمیکند که صدایش رامیشنوم
  ایراداز کجاست
  حتی گاه وقتی قاطی میکند و هردوسوخت باهم وصل میشود که باعث خفه کردن خودرو میشود
  ممنونم اگر پاسخ بدهید

  • افشین علیزاده

   این موضوع را از شرکت های پخش کننده پیگیری کنید گارانتی محصول بر عهده آنها می باشد ولی اینطوری که میفرمائید این طراحی متعلق به ما نیست چون تا بحال چنین اشکالی به ما گزارش نشده است و این حالت عملکردی مربوط به طراحی ما نمی باشد.

 8. Avatar

  سلام مهندس من این کلید رو از کجا میتونم تهیه کنم گفتین تو بازار هست با چه اسمی مارکی تو بازار به فروش میرسه

  • افشین علیزاده

   با همین مارکی که در تصاویر مشخص هست ولی اینکه طراحی ما هست یا نه رو نمیتونید متوجه بشید چون چندتا شرکت دیگه هم طراحی کردن و دقیقا با همین مارک دارن وارد بازار می کنن

 9. Avatar

  با سلاموخسته نباشید.
  این کلید درصورت اتمام سوخت گاز خود بخود به بنزین میره یا نه
  ممنونم

 10. Avatar

  سلام
  دوست عزیز این دستگاه به تولید انبود رسیده یا نه ؟
  بنده مصرف کننده هستم اگر در بازار موجوده چطوری میتونم تهیه کنم
  با تشکر

  • افشین علیزاده

   بله این دستگاه به تولید انبوه رسیده است. عنایت داشته باشید که ما طراحی این محصول را انجام داده ایم، تولید و فروش آن را شرکت دیگری انجام داده است. به منظور تهیه و خرید آن می بایست از فروشندگان فعال در این صنف تحقیق کنید.

 11. Avatar

  بسیار جالب بود
  امیدوارم موفق و سربلند باشید

 12. Avatar
  محمد اسلام

  با سلام ثبت اختراعی در قسمت برق خودرو دارم احتیاج به کیت الکترنیکی دارم میخوام مشورت کنم ****۰۹۱۵۵۴۸

 13. Avatar

  با سلام . این محصول خودتون هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *